Övülmeye layık, Övülmüş

Irkların oluşması ile birbirinden daha fazla uzaklaşan insanoğlu geliştirdiği teknolojinin yardımı ile beraber hayatını kolaylaştırmanın yanında bir çok hayata da son vermeyi başardı. Avlanmak için kullandığı aletleri kendi türünü öldürmek için de kullandı. Ve toplumlar arası savaşlar belki de sonsuza kadar devam etmek üzere icat edilmiş oldu.

Isınmak ve pişirmek için icat edilen ateş daha sonra sığınakları yakmak, insan öldürmek için kullanıldı.

Cisimleri birbirine bağlamak için icat edilen sicim daha sonra insan boğmak için kullanıldı.

Eğlence için icat edilen barut daha sonra insan vurmak için kullanıldı.

Mürekkep, temizlik malzemesi ve ilaç üretimi için öğrenilen kimya daha sonra insan katletmek için kullanıldı.

Yani insanoğlu tarafından keşif edilen bir çok şey döndü dolaştı yine insanoğlunun hayatını bitirmek için odaklandırıldı. İnsanoğlunun bitip tükenmeyen ihtirasları, kıskançlıkları ve bencillikleri insanların ruhlarında yer buldu, kendini orada besledi ve kötülük veya kötülüğün o en ham hali var olmaya ve gelişmeye devam etti. Kaldırgaç olarak icat edilen mekanizmanın daha sonra mancınığa evrilmesi ve sonuçlarının gözlemlenip onunda ateşli toplara ve daha sonra da güdümlü füzelere ve bombalara evrilmesi ne kadar da insanoğlunun içindeki canavarın büyük olduğunu göstermiyor mu ?

Ruhlarında barınan o küçük iyiliğin rahatlatılması için kendi korkularının kullanılması aslında düşünebilen o muhteşem varlığın yani insanoğlunun ne kadar da karmaşık ama bir o kadar da eşsiz birer katil olduğunu göstermiyor mu ? “Biz yapmasaydık onlar yapacaktı”  cümlesi belki de bu yüzden oldukça alçak bir cümledir. Ayrıca bizlere bir o kadar pozitif bir eylem olan empatinin ne kadar da basit sabote edilebileceğini gösteriyor.

Hepimizin düşünmesi lazım…

“Dünyada bir yıl içinde bir felaketin gerçekleşme ihtimali çok düşüktür. Ama bu ihtimal geniş bir zaman diliminde artar ve bin, 10 bin yıl gibi zaman dilimlerinde neredeyse kesin hale gelir…”

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: