The Economist !

Belki bir çoğunuz fark etmiştir. The Ekonomist dergisinin twitter hesabından 25.06.2020 tarihinde bir fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafta 3 kişilik bir aile, evlerinin salonunda otuyor. Arka duvarlarında yaşanmış olduğu hissiyatı veren felaket fotoğrafları asılı. Anne ve baba rolünde olduğunu düşündüğüm kadın ve erkeğin yüzlerinde gaz maskeleri bulunuyor, hatta evcil hayvanlarına bile takmışlar. Fakat çocuğu olduğunu düşündüğümüz ufaklığın yüzünde gaz maskesi bulunmuyor. Gaz maskesi yerine başında bir savaş miğferi bulunuyor.

Son zamanlarda The Economist dergisi üzerinden komplo teorileri üretmek pek popüler oldu. Bu durumla fazlasıyla dalga geçen biri olarak geçmişe dönük dergi kapaklarını ve o kapaklar hakkında üretilen komplo teorilerini araştırdığımda ne yalan söyleyeyim biraz korktum, hatta kanım çekildi bile diyebilirim. Eğer gerçekten The Economist dergisi üst akıl diye bahsedilen o zümrenin kalemşörlüğünü yaptığını varsayarsak bizlere bu fotoğraf ile ne anlatmaya çalışıyor ? Bunun ile alakalı az önce youtube üzerinden 2 tane video izledim. Google üzerinden de aratarak 3 adet paylaşılmış yazı okudum. Hemen hepsi büyük bir savaş çıkabileceğini, astronomik tehlikeli olayların olabileceğini ve dünyamıza bir meteorun bile çarpabileceğini ve üst akılın insanların algılarını bu yönde hazırladıklarını paylaşmışlar. Açıkcası ben komplo üretecek olsam bu şekilde düşünmezdim.

Fotoğrafta duvarın üzerinde “The next catastrophe ( and how to survive it)” yazısını ve bu yazının altında duvarda asılı bulunan bir duvar saati, 7 adet resim tablosu ve 3 adet te ördek figürünü görüyoruz. Öncelikle duvarda yazan yazının türkçesi “bir sonraki felaket ( ve nasıl hayatta kalınır)” olduğunu görüyoruz. Aslında algı yönetimini bu şekilde yapmışlar. Yani okuyan ve gelecekte olacaklardan bir haber almaya çalışan insanlara istediklerini vermişler. Zaten bir çok insan The Economist dergisinden böyle bir çıkarımda bulunmak için hazır bekliyor değil mi ? Bana göre bu bir yanıltmadan başka bir şey değildir. Çünkü fotoğrafları incelersek 6 fotoğrafın renkli fakat 1 tanesinin siyah beyaz olduğunu göreceksiniz. Yani duvarda asılı bulunan fotoğraflar geçmişte yaşanmış önemli olayları anlatmaktadır. Dünya üzerinde volkanların patlaması, güneş patlamasının yaşanması, kuş gribi, domuz gribi, kutupların erimesi ve en son yaşanan büyük bir metoorun dünyamıza çok yakından geçmesi ve NASA’nın bunu son anda farkmesi ile birlikte bu Covid19 pandemisi. Buraya kadar tamam, şimdi asıl dikkat edilmesi gereken 2 önemli noktaya değinmek istiyorum. Bunlardan ilki koltuğun baş ucunda oturan kedinin de gaz maskesi takmasıdır. Dikkat ederseniz bu son dönemde insanlığın başına dert olan salgınların kökeni zoonotik kökenlidir. Bence kesiye gaz maskesinin takılması bunu anlatmaktadır.

En önemli 2. husus ise duvarda asılı olan duvar saatidir. Dikkatlice bakarsanız eğer saat 23:59’da resmedilmiştir. Yani 1 dakika daha geçse yeni bir güne, belki yeni bir aya, belkide yeni bir yıla girilecektir. Aile bireylerinin oturuş şekillerine de bakacak olursak hiçbiri gergin, endişeli ve korkulu bir şekilde oturmamaktadır. Baba rolünü üstlenen karakter oldukça kendinden emin ve sahiplenici, anne rolünü sahiplenen karakter ise oldukça aidiyat duygusunu iki kolunu kocası ve oğlunun omuzlarına atarak ve yüzünü de kocasına döndürerek belirtmektedir. Lütfen dikkatli olun ! çocuk karakterin gözlerinde ve duruşunda ise kavgaya hazırlanan bir genç edası yok mu ?

Arkadaşlar, benim bu kapaktan edindiğim çıkarım şudur;

2021 yılına girmeden pandemik olayları geride bırakacağız veya belirli periyotlarda vurulması gereken aşı keşf edilecek. Ama bu zamana kadar eski jenerasyon diyebileceğimiz bizler, bizlerin üst kuşakları büyük zarar görmüş olacağız. Arkadan gelen yeni nesil ise kararlı bir savaşa girecektir. Ben Hindistan ve Çin devletlerine dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yaban ördeklerinin göç zamanına dikkat edelim. Yaban ördekleri göç için havalandıklarında süreç bence başlatılacak. Ama merak ettiğim soru şu; beklediğimiz yaban ördekleri nereden kalklacak ?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: